מדי שנה נערכות מאות עסקאות של מכירת נכסים תחת כונס נכסים ברחבי הארץ. ישנן תקופות בהן המספרים עולים מאחר ויותר ישראלים נכנסים לחובות או למצב בו הם לא יכולים להחזיר משכנתאות שלקחו וכתוצאה מכך, הנכס שלהם נכנס למסגרת של כונס נכסים, לעומת זאת ישנן תקופות כלכליות טובות יותר, אז אנחנו רואים ירידה חדה במספרים.

כיצד מתבצע הליך רכישת נכס מכונס נכסים?

  1. בשלב הראשון מתפרסמות מודעות על מכרזים עבור נכסים שנמצאות תחת כונס נכסים. את פרסום המודעה מבצע הכונס.
  2. בשלב הבא, ישנם תאריכים מוגדרים בהם ניתן לבקר בנכס.
  3. השלב השלישי הוא שלב הצעת המחיר. בשלב זה יש להגיש הצעת מחיר בשביל להתמודד במכרז על הנכס, ולהפקיד שיק בנקאי בשווי 5 עד 10 אחוז מערך הנכס ולחתום על חוזה מכר.
  4. בשלב האחרון, ישנה התמחרות, קרי מכירה פומבית של הנכס, ובשלב האחרון, מתקיים הליך של אישור המכירה. המחיר הטוב ביותר יתקבל על ידי הכונס, ולאחר שהוא יקבל את אישור ראש ההוצאה לפועל, המכירה תתבצע.

מדוע רכישת נכס מכונס נכסים משתלמת?

הטענה הרווחת וגם הנכונה היא, שרכישת נכס מכונס נכסים היא מאוד משתלמת, יש לכך כמה הסברים: ראשית, מחיר נכס שנמכר תחת כינוס נכסים, הוא הרבה יותר נמוך מאשר נכס רגיל, בין היתר בגלל הצורך למכור אותו במהרה בשביל להחזיר חובות וגם בגלל ההתמחרות שנעשית עליו. כמו כן, כאשר רוכשים נכס מכונס, ברור ורשום, מי עומד מאחוריו ומה זכויותיו של הנכס.

בנוסף במידה וכל התהליך נעשה בצורה חוקית, נכונה ומדויקת, אזי שאנחנו לא עומדים לבד מול הרוכש, אלא יש הליך מסודר של כונס שאחראי עליו. זה מקל מאוד על התהליך והופך אותו להרבה יותר בטוח.

סיוע משפטי בעת הרכישה

כאשר אנחנו פונים להליך של רכישת נכס מכונס נכסים, ובמיוחד בשלב התמחור, כדאי מאוד להיוועץ עם עורך דין נדלן מנוסה ומיומן בתחום. הוא יבחן עבורכם את תהליך המכר מתחילתו עד סופו, יבדוק את טיוטת ההסכם, והאם כל הסעיפים שנמצאים בו עונים למה שאתם צריכים. כמו כן, הוא יכול לבחון מה הן בדיוק הזכויות שלכם על הנכס והאם ייתכן שנשארו קצוות פתוחות בנושא.

במידה וניגשתם לתמחור ולא זכיתם, עו"ד מומחה בנדל"ן יוכל לבדוק האם התהליך התנהל כשורה, או שמא כונס הנכסים היטה אותו לטובת מישהו מבין המתמודדים על הנכס. במידה וכן זכיתם, עורך הדין יוכל להבטיח תאושר על ידי בית המשפט ואתם תוכלו ליהנות ממנה.

סוכן חכם

ניתן לבחור מספר אזורים ע"י החזקת מקש Ctrl במקלדת