אם יש לכם דירה שברצונכם להשכיר לדיירים כדאי להתייעץ עם עורך דין ולהכין חוזה שכירות שמגן על האינטרסים שלכם. עם זאת, חשוב לדעת כי גם לשוכר הנכס מגיעות זכויות על פי חוק לכן יש למצוא את השילוב הנכון בין הזכויות של השוכר לבין חובותיו של המשכיר. חשוב לחתום על חוזה שכירות מפורט שכולל סעיפים המגנים על שני הצדדים, כמו מי משלם את הארנונה והוצאות החשמל והמים, באחריות מי לתקן נזקים הנגרמים משימוש סביר בנכס כמו בעיות אינסטלציה וחשמל, האם חובתו של המשכיר לרכוש ביטוח מבנה וכו'. התנהלות נכונה מצד משכיר הנכס תמנע בעיות ומחלוקות לכן כדאי להתייעץ עם עורך דין בנושא וחשוב לפעול בהגינות אך עם זאת גם בתקיפות כאשר יש להתמודד מול שוכר המסרב להתפנות או גורם נזק לנכס.

מצב הנכס המושכר

עליכם להשכיר נכס במצב תקין וכך תוכלו גם למנוע תקלות ותלונות מצד השוכר. אם רכשתם נכס חדש להשקעה ובכוונתכם להשכיר אותו הרי הדירה חדשה לגמרי ולכן סביר להניח כי לא תשמעו כל תלונה מצד השוכר לאורך כל תקופה ההשכרה. במידה וברשותכם נכס ישן שרכשתם לצרכי השקעה או קיבלתם כירושה כדאי להזמין חברה מקצועית לבדיקת הנכס ולבצע בו שיפוצים קלים לפני ההשכרה כדי ליהנות משקט נפשי בתקופה ההשכרה ולהימנע מסכסוך עם השוכרים. אגב, ישנם פרויקטים לציבור הדתי בהם ניתן לרכוש נכסים ולהשכירם במחיר מעולה לאורך זמן וכדאי לדעת כי במקרים רבים השכרת הנכס למשפחה דתית או מסורתית עם ילדים מעניקה לכם שקט נפשי רב ואינכם צריכים להתמודד עם תלונות, בעיות תחזוקה או עיכוב בתשלומים.

סוג השימוש בדירה

אגב, כאשר משכירים נכס כדאי לוודא מראש מהן מטרות השימוש בדירה של השוכר כך שלא תגלו לפתע כי השוכר פתח משרד בדירה או מפעיל בה עסק ללא אישורים ונגד החוק. החוק קובע כי כאשר משכירים נכס למטרת עסקים יש לנכות מס מדמי השכירות, לכן קחו זאת בחשבון.

ביטחונות משוכר הנכס

משכירי הנכס חייבים להבטיח את עצמם בקפידה ולכן חשוב לדרוש ביטחונות מהשוכר. יש דרכים שונות לקבלת ביטחונות כמו צ'קים והחתמת ערבים. במידה ובחרתם לדרוש משוכר הנכס להחתים ערבים כדאי לבדוק את אמינות הערבים אשר חותמים על כתב הערבות. לא פעם אנו שומעים על הפרת תנאי שכירות או גרימת נזקים לנכס, לכן חשוב להקפיד על נושא הביטחונות, וכמובן יש להחתים את השוכר על חוזה מסודר הנערך על ידי עורך דין מטעמכם.

סוכן חכם

ניתן לבחור מספר אזורים ע"י החזקת מקש Ctrl במקלדת